Minimalizacja opóźnień i zarządzanie backlogiem

Deleguj zadania we właściwym czasie do odpowiednich pracowników. Dzięki systemowi zadbasz o zachowanie priorytetów i zapobiegniesz poślizgom w realizacji pracy.

Zobacz rozwiązania
Minimalizacja opóźnień i zarządzanie backlogiem

Co możesz usprawnić?

Chcesz mieć pewność, że Twój zespół zawsze wykona pracę terminowo.

Potrzebujesz mieć pod ręką bieżące statusy realizacji zadań.

Szukasz gwarancji, że wszystkie zadania będą zrealizowane zgodnie z warunkami umowy z klientem (SLA).

W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z gotowej recepty na szybkie i skuteczne wyczyszczenie backlogu

System umożliwia sprawne zarządzanie backlogiem. Zadania są na bieżąco rozdzielane w kolejności priorytetów i trafiają do właściwych pracowników. Priorytetowe, opóźnione zadania są realizowane w pierwszej kolejności.

Trafnie i szybko zidentyfikuj źródła opóźnień

Dzięki kompleksowym danym masz rzetelne informacje na temat błędów i braków. Jesteś w stanie je wyeliminować i zyskujesz twarde argumenty do rozmowy z pracownikami, klientami i biznesem.

Minimalizuj ryzyko powstawania opóźnień

Mając szczegółowe dane łatwo zidentyfikujesz przyczyny opóźnień i jesteś w stanie wyeliminować je, zanim doprowadzą do większych problemów. Wiesz, ile czasu i ludzi potrzebujesz do realizacji zadań – masz system wczesnego ostrzegania przed rosnącym backlogiem.

Sprawnie organizując pracę zespołu — co umożliwia optymalizacja procesów biznesowych oraz automatyzacja zarządzania zadaniami i ich priorytetyzacja— w zaledwie kilka tygodni, możesz uwolnić 16 proc. swojego czasu oraz czasu innych liderów. W tym krótkim terminie jesteś dodatkowo w stanie uwolnić 12 proc. czasu pracowników liniowych. 

Sprawdź, ile extra godzin możecie uwolnić dzięki Harmodesk w ciągu kilku miesięcy — skorzystaj z kalkulatora uwolnionego czasu, który stworzyliśmy na podstawie doświadczeń w ponad 500 zespołach Business Services oraz Back/Middle Office.

Jak zarządzać backlogiem i unikać opóźnień w realizacji zadań zespołu?

Terminowość realizacji zadań i umiejętność szybkiego czyszczenia backlogu to ważne "kompetencje" zespołu świadczące o efektywności organizacji. Pracownik zawsze realizujący pracę terminowo to przykład dla innych pracowników, a w przypadku, gdy umiejętność ta nie dotyczy jednej osoby, ale całego zespołu, jest to skarb dla organizacji. Czy lider jest w stanie wprowadzić terminowość realizacji pracy, jako "kompetencję" całego zespołu lub organizacji? Istnieją różne sposoby na zarządzanie backlogiem i unikanie opóźnień w realizacji pracy zespołu, ale najlepiej jest w tym celu wprowadzić systemowe rozwiązania.

Zobacz: Jak zorganizować pracę zespołu w trzech krokach?

Co zrobić, żeby zespół szybciej wykonywał pracę?

Co zrobić, aby pracownik realizował wszystkie zadania w terminie? Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest ograniczenie się managerów do metody kija i marchewki w zespole. Choć to ważne, jednak zwykle nie działa tak jakbyś chciał. Aby uzyskać zamierzony efekt istnieją inne sposoby oparte o sprawdzone rozwiązania. Należy tu podkreślić, jak bardzo ważne jest wprowadzenie środowiska pracy nadającego energii i tempa pracy.

Mając w zespole lub całej organizacji odpowiednie środowisko pracy jesteś na prostej drodze do realizacji swojego celu. Dlaczego to takie ważne i co należy zrobić, aby szybko wprowadzić zespół na optymalne tory i zagwarantować firmie?

Dowiedz się, od czego w praktyce zależy sprawne zarządzanie pracą zespołu, jak w praktyce wprowadzić system sprzyjający przepływowi informacji o bieżących statusach realizacji pracy i odciąża managera od angażującego i wysysającego energię doglądania bieżących postępów pracy twojego zespołu. Zrozumienie problemu na czym polega odpowiednio wprowadzone usprawnienie ułatwi:  przełomowa transformacja dokonana w jednej z dużych firm.

Co zrobić, żeby pracownicy tracili mniej czasu na realizację pracy?

Warunki, w których zespół realizuje zadania zgodnie z przyjętymi dotychczas zasadami należy tak zoptymalizować, aby każdy z pracowników był w stanie zajmować się tylko - i aż - tym, co potrafi robić najlepiej, po co został zatrudniony i co daje największą wartość firmie. Czyli realizacją zadań, do wykonywania których ma kompetencje (a jeszcze lepiej jeżeli przejawia względem nich swoje preferencje).

W sytuacji, w której rozdzielanie zadań odbywa się zgodnie z dostępnością pracowników, według ich kompetencji i preferencji, każdy z pracowników wie co i na kiedy ma zrobić. Informacje na ten temat są dostępne dla wszystkich w jednym miejscu. Zespół może skupić uwagę na realizacji zadań, które z różnych systemów zbiera automat i rozdziela zgodnie z powyższymi warunkami i priorytetami biznesowymi.

Zobacz od czego w praktyce zależy terminowość realizacji zadań twojego zespołu, co zrobić, gdy pojawi się spiętrzenie pracy oraz, jak odpowiednio reagować w sytuacji braku informacji o statusach realizacji zadań oraz jak zapewnić pełną przejrzystość i zaufanie w pracy zespołu.

Więcej zadań w tym samym czasie, kolejkowanie i priorytetyzacja i sprytne rozdzielanie zadań - czyli mniej opóźnień zespołu?

Z jednej strony każdy pracownik realizuje jedno zadanie w tym samym czasie, po realizacji którego przystępuje do realizacji kolejnego. Z drugiej strony wie, że system IT przydziela zadania sprawiedliwie. Wszyscy pracownicy pracując w transparentnych warunkach są w stanie wykonywać więcej zadań w tym samym czasie, a cały zespół staje się bardziej efektywny i możesz zminimalizować ryzyko opóźnień.

Kolejnym, nie mniej ważnym elementem jest pytanie: a co jeżeli moja firma już teraz ma zaległości? Jak nadrobić zaległości? Jak szybko wyczyścić backlog? Produkt oferuje niezbędne rozwiązania, dzięki którym jesteś w stanie szybko pozbyć się tych problemów, nadrobić zaległości i wyczyścić backlog.

Dzień do dnia, tydzień do tygodnia, miesiąc do miesiąca - twoja organizacja staje się efektywna. Wpływa to na wzrost jej wartości.

Zobacz, jak w praktyce działa system w przypadku wzrostu zaległości pracy, jak wpływa na wzrost terminowości zespołu i jak szybko wyczyścić backlog.

Minimalizacja opóźnień i zarządzanie backlogiem

"85 proc. faktur czekało w kolejce dłużej niż 5 dni, rekordziści — dobrze ponad 100 dni. Obecnie KPI jest realizowany codziennie i wszystkie faktury, które nie mają wstrzymań są realizowane w jeden dzień."

Katarzyna Fita
Dyrektor ds. Rachunkowości i Podatków